Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı

Tahir Elçi Vakfı Açılıyor

  • 13/07/2020 10:42

Tahir Elçi Vakfı Açılıyor

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kızı Nazenin Elçi’yle birlikte bu ay Diyarbakır’da Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nı açıyor. 

Türkan Elçi, vakfın 13 Nisan’da açılacağını belirtti. Türkan Elçi, ’’13 Nisan’da Diyarbakır’da Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nı açıyoruz. Vakfın açılışında yönetim kurulundaki arkadaşlarla birlikte ortak basın toplantısı düzenleyeceğiz’’ dedi.

Türkan Elçi, 2017’de yaptığı bir basın açıklamasında, vakfı bir ay içinde açacaklarını söylemişti ancak açılış iki yıl sürdü. 13 Ocak 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruda ise vakfın kuruluş amacı şu sözlerle ifade edildi: 

’’Evrensel insan haklarını, temel hak ve hürriyetlerini bireysel ve kolektif hakları koruyan ve geliştiren; bireyin ve toplum bilimin (sosyoloji) tanımına göre toplumun maddi varlığına, hukuk güvenliğine karşı sorumluluk bilinciyle insan hakları hukuku merkezli hak ve özgürlük çalışmaları yapmak ve vakıf senedinde yazılı diğer amaçları gerçekleştirmek.’’

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı ilk olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da kuruldu. 2016’da kurulan vakfın kurucuları arasında Tahir Elçi’nin avukat arkadaşı Anthony Gwilym Fisher, avukat ve gazeteci Orhan Kemal Cengiz ve eşi Türkan Elçi de yer almıştı.